Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

Červen - měsíc myslivosti

Červen - měsíc myslivosti

 

Označení června jakožto měsíce myslivosti patří mezi nejmladší tradici naší české myslivosti. Zatímco většina mysliveckých tradic přechází z generace na generaci již po staletí, červen byl měsícem myslivosti a ochrany přírody označen teprve v roce 1959. Hlavním smyslem této myšlenky byla propagace myslivosti a práce myslivců. Vzhledem k době, kdy tato myšlenka spatřila světlo světa, objevily se po sametové revoluci názory, zda tuto tradici dodržovat či nikoliv. Ať si každý udělá vlastní názor…

Domníváme se, že není nic špatného na tom, že je jeden z měsíců v roce označen právě měsícem myslivosti, ať už tento nápad napadl kohokoliv a kdykoliv. Vždyť právě v tomto měsíci se v přírodě a v našich honitbách vykytuje mnoho mláďat, a to nejen myslivecky obhospodařovaných druhů, ale také ostatních volně žijících živočichů. Spatřit můžeme srnčata, kolouchy, selata, mladé zajíčky, bažantí či koroptví kuřata a mláďata většiny našich pěvců. Organizuje se samozřejmě také řada mysliveckých akcí, zkoušek loveckých psů, střeleckých akcí, odborných seminářů či soutěží a besídek pro mladé myslivce a přátele přírody.

Na druhou stanu je neoddiskutovatelné, že myslivecká činnost je rozprostřena i do všech ostatních měsíců v roce.

Myslivost představuje koncepční a odbornou činnost prováděnou v přírodě a ve vztahu k volně žijícím živočichům. Rovněž se jedná o spolkovou činnosti směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků jako součásti českého národního kulturního dědictví.


O jejím významu ve společnosti a v naší kulturní krajině není pochyb.


Bohužel její současné postavení především v očích laické veřejnosti není příliš prestižní. Extrémní názory o nepotřebnosti myslivosti a myslivců vyplývají z neznalosti a také za zaujatosti vůči konkrétním osobám nebo činům.

Zkusme si na chvíli představit, co by se asi stalo, kdybychom zrušili myslivecké hospodaření se zvěří, přestali o ni pečovat, přikrmovat ji a lovit ji. Zbytky drobné zvěře by byly pod obrovským tlakem predátorů, jejichž abundance je i za současné regulace vysoká. Vlivem přemnožení krkavcovitých ptáků bychom v zimě na krmítcích pro zpěvné ptactvo neměli koho přikrmovat…

 

 

Převzato z článku  RNDR Jiřího Zbořila, Myslivost 6/2011

 

 


Partneři webu

Petice Vraťme život do krajiny Honitba roku Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.