Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

EET a neziskové organizace

EET a neziskové organizace

ČMMJ

 

POZOR! EET SE TÝKÁ POUZE HOTOVOSTNĚ PŘIJÍMANÝCH PLATEB

1) Členské příspěvky jako hlavní nepodnikatelská činnost

Zapsané spolky si nemusí lámat hlavu s příjmy ze své hlavní nepodnikatelské činnosti. Znamená to, že třeba skauti nebo fotbalové kluby jsou osvobozeny z evidence členských poplatků, plateb za tábory či sportovní soustředění pro děti nebo různých příspěvků na vybavení klubu.

 

2) Plesy jako vedlejší příležitostná výdělečná činnost

S příležitostnou vedlejší výdělečnou činností se setkáváme i u neziskových organizací- stačí uspořádat ples, divadlo, závody či jiná setkání. Návštěvníci si koupí vstupenky, pití a třeba i chlebíček a spolek si něco málo vydělá.

Tyto tržby ovšem pod EET nespadají, protože je výdělek příležitostný, nikoliv dlouhodobý. Ale pozor – třeba pronájmů nebo živnostenského podnikání už se ovšem výjimka netýká.

 

3) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou neevidujete

I když váš spolek pronajímá prostory, ještě to nemusí nutně znamenat, že budete tyto tržby elektronicky evidovat. Podobná drobná vedlejší činnost spolku klidně může být podnikatelská a aby neměly neziskové organizace zmatek v tom, zda evidují nebo ne, stanovuje metodika alespoň 2 pravidla.

Pokud má vaše nezisková organizace třeba kavárnu nebo za poplatek půjčuje sportovní vybavení, neeviduje za těchto podmínek:

a.    Příjem z této činnosti není vyšší než 175 tisíc Kč za rok.

b.    Tyto příjmy činí méně než 5 % z celkových příjmů poplatníka.

Metodika na straně 15 myslí i na to, jak přesně podmínky ve vaší organizaci ověřit. Výpočty totiž vychází z příjmů v předchozím roce. Pokud byste tedy měli začít od roku 2017 elektronicky evidovat svou vedlejší činnost, zjistěte si, jestli vám v roce 2016 přesáhly příjmy z této činnosti 175 tisíc korun a zda představují méně než 5 % vašich celkových příjmů.

Pokud svoji vedlejší podnikatelskou činnost teprve rozjíždíte, stačí udělat kvalifikovaný odhad. Jestliže podle odhadu podmínky splníte, nemusíte v následujícím roce elektronicky evidovat. Ale pozor – jakmile 175 tisíc nebo 5 % překročíte, musíte začít evidovat.

 

4) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou evidujete

Možná je ale kavárna vaší neziskovky vyhlášená široko daleko a kritéria nesplňujete. Pak je to jednoduché – tržby musíte elektronicky evidovat.

 


zdroj: eet.money.cz/vse-o-eet

Autor: ekonomické oddělení

 
Honitby Jakou byste preferovali minimální výměru honitby?
 
1556
 
565
 
3698
 
12187
 
1972
 
597
 
2055


Partneři webu

IMOFA Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p. Česká lesnická společnost

Spřátelené organizace

Silva Regina CIC FACE Výstaviště Lysá nad Labem Výstaviště České Budějovice Sellier & Bellot Česká zbrojovka a.s. Ústřední hodnotitelská komise trofejí Českomoravská kynologická jednota Pojišťovna Halali Myslivost Český rybářský svaz Český svaz včelařů Český zahrádkářský svaz Český svaz chovatelů