Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

EET a neziskové organizace

EET a neziskové organizace

ČMMJ

 

POZOR! EET SE TÝKÁ POUZE HOTOVOSTNĚ PŘIJÍMANÝCH PLATEB

1) Členské příspěvky jako hlavní nepodnikatelská činnost

Zapsané spolky si nemusí lámat hlavu s příjmy ze své hlavní nepodnikatelské činnosti. Znamená to, že třeba skauti nebo fotbalové kluby jsou osvobozeny z evidence členských poplatků, plateb za tábory či sportovní soustředění pro děti nebo různých příspěvků na vybavení klubu.

 

2) Plesy jako vedlejší příležitostná výdělečná činnost

S příležitostnou vedlejší výdělečnou činností se setkáváme i u neziskových organizací- stačí uspořádat ples, divadlo, závody či jiná setkání. Návštěvníci si koupí vstupenky, pití a třeba i chlebíček a spolek si něco málo vydělá.

Tyto tržby ovšem pod EET nespadají, protože je výdělek příležitostný, nikoliv dlouhodobý. Ale pozor – třeba pronájmů nebo živnostenského podnikání už se ovšem výjimka netýká.

 

3) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou neevidujete

I když váš spolek pronajímá prostory, ještě to nemusí nutně znamenat, že budete tyto tržby elektronicky evidovat. Podobná drobná vedlejší činnost spolku klidně může být podnikatelská a aby neměly neziskové organizace zmatek v tom, zda evidují nebo ne, stanovuje metodika alespoň 2 pravidla.

Pokud má vaše nezisková organizace třeba kavárnu nebo za poplatek půjčuje sportovní vybavení, neeviduje za těchto podmínek:

a.    Příjem z této činnosti není vyšší než 175 tisíc Kč za rok.

b.    Tyto příjmy činí méně než 5 % z celkových příjmů poplatníka.

Metodika na straně 15 myslí i na to, jak přesně podmínky ve vaší organizaci ověřit. Výpočty totiž vychází z příjmů v předchozím roce. Pokud byste tedy měli začít od roku 2017 elektronicky evidovat svou vedlejší činnost, zjistěte si, jestli vám v roce 2016 přesáhly příjmy z této činnosti 175 tisíc korun a zda představují méně než 5 % vašich celkových příjmů.

Pokud svoji vedlejší podnikatelskou činnost teprve rozjíždíte, stačí udělat kvalifikovaný odhad. Jestliže podle odhadu podmínky splníte, nemusíte v následujícím roce elektronicky evidovat. Ale pozor – jakmile 175 tisíc nebo 5 % překročíte, musíte začít evidovat.

 

4) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou evidujete

Možná je ale kavárna vaší neziskovky vyhlášená široko daleko a kritéria nesplňujete. Pak je to jednoduché – tržby musíte elektronicky evidovat.

 


zdroj: eet.money.cz/vse-o-eet

Autor: ekonomické oddělení

 
Honitby Jakou byste preferovali minimální výměru honitby?
 
1663
 
610
 
4012
 
13049
 
2139
 
628
 
2230


Partneři webu

Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.