Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

TISÍC LET ČESKÉ MYSLIVOSTI X.

Jelení zvěř v Krušných horách; Pozvánka na zámek Úsov; Český fousek

 

Ve čtvrtek 15. ledna bude odvysílán již X. díl pořadu TISÍC LET ČESKÉ MYSLIVOSTI. Televizní stanice ČT2 jej uvede v tradiční čas 16:25. Každý pořad se opakuje po čtvrtku v sobotu ráno cca v 5:45. Další možností kde můžete odvysílané díly vidět je internetový portál české televize www.ceskatelevize.cz

A co uvidíte v desátém dílu?

1. Ing. Jan Ferkl, ředitel Krajského ředitelství Teplice Lesů České republiky, nám bude zasvěceným průvodcem po problémech se škodami, které na lesních porostech v Krušných horách působí jelení zvěř. Její nepřiměřené, příliš početné stavy se staly po imisích a exhalacích, jimiž škodil v druhé polovině minulého století sám člověk a jejichž následky nyní naši lesníci se značným úsilím odstraňují, další hrozbou pro krušnohorské lesy. Odvrátit ji může jedině spolupráce lesníků s myslivci.

2. Moravský zámek Úsov, ležící v krajině pod Jeseníky a přestavěný z největšího severomoravského, původně gotického hradu, nabízí návštěvníkům mimo jiné expozici Lovecko-lesnického muzea. Ta je stará již přes sto let, dodržuje původní lichtenštejnskou koncepci a soustřeďuje přes 4000 exponátů (trofejí, preparátů a podobně) domácí i exotické fauny, ale také třeba zbraně pytláků zabavené tehdejšími hajnými.

3. Nejznámějším a nejužívanějším národním plemenem loveckého psa je český fousek, který byl uznán Mezinárodní kynologickou federací v roce 1964. Sklízí domácí i světové úspěchy jak pracovní (například jedenáctkrát vyhrál Memoriál Karla Podhajského), tak výstavní (například vítěz Světové výstavy ve Švédsku 2008). V příspěvku se podíváme na historii plemene, ale především představíme v pracovních ukázkách některé současné špičkové jedince.

Autor: Ing. Josef Pubal

Fotogalerie

 


Partneři webu

Petice Vraťme život do krajiny Honitba roku Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.