Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

Více rozumu, méně hysterie: Lov vždy jen humánními metodami

Více rozumu, méně hysterie: Lov vždy jen humánními metodami

 
Nejen myslivecká veřejnost od Českomoravské myslivecké jednoty očekává vyjádření ke kauze „vydrýsek v železech“, kterou v pátek vyvolala obecně prospěšná společnost Alka Wildlife. Bobr a vydra jsou v Česku chránění a velice úspěšně se rozmnožují a šíří. Ve skutečnosti tak moc, že působí velké hospodářské škody. Jestli nestanovíme racionální plány péče, bude hůř – střetů s lidmi bude přibývat.

Jako jednu z možností regulace těchto druhů jsme navrhli použití smrtících pastí. V žádném případě ale nemá jít o „středověké“ chytání za běhy do želez, jak si vymysleli přátelé z Alky. Samozřejmě jsme mysleli pasti, které zvěři nepůsobí utrpení a běžně se dnes používají ve vyspělých zemích s podstatně lépe propracovanou úrovní ochrany přírody.

A proč vlastně pasti? Především proto, že myslivost je pro většinu myslivců koníčkem, zároveň ale je velkou službou společnosti a přírodě. Službou, kterou myslivci vykonávají ve svém volném čase a na vlastní náklady. Ve chvíli, kdy nám tyto druhy přerostou přes hlavu, stát jejich povinnou regulaci nařídí myslivcům, a to jako povinnost. Povinnost, z jejíhož splnění myslivcům neplyne žádný prospěch, pouze výdaje. Odstřel těchto druhů není vzhledem k jejich způsobu života, charakteru krajiny a množství lidí v ní přítomných jednoduchý. Proto mohou být a jsou některé soudobé druhy pastí tou správnou cestou.

Hysterie a nenávist, které Alka vyvolala překroucením našich slov, nás mrzí, protože zbytečně vráží klín nejen mezi myslivce a ochránce přírody, ale i mezi ostatní lidi s odlišnými názory. Přitom nám všem jde o totéž – dobře fungující přírodu a její ideální soužití s lidmi. Celý problém by přitom neexistoval, kdyby se kolegové z Alky prostě a obyčejně zeptali. To platí pro tento i jakýkoli možný budoucí případ.
 

 


Partneři webu

Petice Vraťme život do krajiny Honitba roku Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.