Lešanská 1176 / 2a, 141 00 Praha 4, | Tel.: +420 221 592 961
Úřední hodiny: pondělí – pátek 8:00 – 15:00 hod., jinak po domluvě
 

Volá novinář! Co teď?

Zavolá vám neznámé číslo a osoba na druhém konci se představí jako novinář. Nebo číslo znáte, protože to není poprvé, co vás dotyčný kontaktuje. Co by mohl chtít, říkáte si a ze sluchátka slyšíte žádost o vyjádření, rozhovor, komentář, zkrátka nějaký výstup v médiích. Jak jej zvládnout co nejlépe?

První rada zní: Nepanikařit. Není třeba novináři odpovědět hned, takzvaně na první dobrou. Obvykle nebývá žádný problém požádat o objasnění tématu rozhovoru či rovnou sdělení otázek s tím, že novinář může zavolat znovu například za 30 minut či ještě později. Pospíchají, ne ale tak, aby vaše vyjádření potřebovali hned. Vy naopak získáte čas si vše promyslet, případně kontaktovat tiskové oddělení ČMMJ a domluvit se na dalším postupu. Nezapomeňte si vyžádat jméno volajícího, název média, pro nějž pracuje, a telefonní číslo.

Pokud se rozhodnete obrátit na tiskové oddělení, budeme rádi a zkusíme společně najít nejlepší možné odpovědi. Pokud se rozhodnete odpovídat sami, snažte se svá vyjádření formulovat tak, aby dělala české myslivosti co nejlepší jméno. Dobré je vyhnout se tématům či názorům, o nichž můžeme předpokládat, že je široká veřejnost nepřijme dobře.

Cílem novinářů je napsat dobrý, čtivý článek, zajímavou reportáž apod., s čímž je správné jim pomoci. Nedávejme jim však důvody ani záminky obsadit nás samotné do nelichotivé hlavní role. Zejména je třeba vyhnout se schvalování čehokoliv nelegálního. Alkoholem na lovech počínaje a zakázanými způsoby lovu konče. Odpovídejme v duchu nejlepších mysliveckých tradic. Myslivecká latina do médií zkrátka nepatří.

Pokud se na tiskové oddělení ČMMJ neobrátíte, zašlete nám prosím alespoň zpětně krátkou informaci, že kontakt s médii proběhl, a kontaktní údaje příslušného novináře. Třeba se budou někdy v budoucnu hodit. Máte-li jakékoli dotazy, zašlete je nejlépe na Facebooku do zpráv stránky ČMMJ, nebo na naše emailové adresy.

 

Martina Novotná
martina.novotna@cmmj.cz

Vlastimil Waic
vlastimil.waic@cmmj.cz


Další kontakty i na ostatní zaměstnance sekretariátu najdete ZDE

 


Partneři webu

Petice Vraťme život do krajiny Honitba roku Ministerstvo zemědělství Lesy České republiky, s.p.