Les a zvěř- dokument odvysílá Česká televize

V minulém roce ČMMJ natočila ve spolupráci s Lesy ČR nový dokument o lese a zvěři. Film doposud zveřejněný na YouTobe nyní odvysílá Česká televize na programu ČT2.

Autorem dokumentu je Jan Mudra a na jeho obsahu se podílely pracovnice sekretariátu Štěpánka Fišerová a Andrea Güttlerová. Zhruba třicetiminutový snímek se věnuje v současné době tolik diskutované problematice stavů spárkaté zvěře ve vztahu k lesnímu hospodářství, škodám, které zvěř na lese působí a obnově lesních porostů.

V reportáži zaznívají názory řady odborníků z řad lesníků z provozu, akademických pracovníků z oboru lesnictví i myslivosti, zástupců mysliveckých organizací a myslivců, mnohdy i v jedné osobě. Film vznikal na několika lokalitách v České republice. Poskytuje pohled na aktuální situaci, problémy a požadavky na hospodaření se zvěří v postižených oblastech. Všichni vystupující se v zásadě shodují na popisu stávajícího stavu, kdy vysoké stavy zvěře v daných lokalitách působí škody na lesních porostech a kulturách v rozsahu, který nelze jen tak přehlížet. Shodují se i na cílovém stavu, kterým je zdravý a prosperující les s vyváženými stavy zvěře. Diskuze probíhá o příčinách současné situace a metodách, jak kýženého cíle dosáhnout.

Zajímavý je například příspěvek pana doc. Hanzala z lesnické fakulty ČZU, který vyčísluje náklady na ulovení kusu spárkaté zvěře, a tedy i celkovou hodnotu lovecké činnosti zájmových myslivců. Takové vyjádření finanční hodnoty myslivecké činnosti je rozhodně silným argumentem ve prospěch spolkové myslivosti. V kontextu aktuálních diskuzí o minimální výměře honiteb stojí za pozornost výklad pana Ing. Jeniše, dlouholetého vedoucího lesní výroby Vojenských lesů a zkušeného jelenáře z jedné z našich nejlepších volných honiteb s chovem jelení zvěře, o předcházení škodám zvěří pomocí metody „krajiny strachu a krajiny klidu“. To jsou ale jen dva z celé řady zajímavých příspěvků, které v pořadu zazní a spolu s působivým obrazovým doprovodem tvoří dokument, který rozhodně stojí za pozorné shlédnutí.

Přejít na začátek