Zpomalení ekonomiky, mimo jiné uzavření restaurací a omezení exportu v důsledku mimořádných opatření proti šíření koronaviru, se projevilo i na trhu se zvěřinou. Snížení odbytu přineslo pokles prodeje zvěřiny tradiční cestou výkupu a zpracovatelských závodů, jejichž sklady jsou v současnosti plné. Odbyt zvěřiny je přitom zásadní pro řízení stavů zvěře, aby nedocházelo k nadměrným škodám na lesích a zemědělských plodinách.
V reakci na tuto situaci připravilo Ministerstvo zemědělství novelu vyhlášky o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty. Ta má od 1. května výrazně zvýšit množství zvěřiny, které mohou myslivci prodávat přímo koncovým spotřebitelům. Novela pomůže odbyt zvěřiny oživit, sama o sobě ale postačovat nebude. Tímto způsobem se totiž prodávají pouze celé kusy zvěře. Ne každý spotřebitel přitom dokáže kus rozbourat a zpracovat. Větší kusy také nebývá jednoduché celé zužitkovat nebo zvěřinu vhodně uskladnit.
Najít další možnosti, jak trh se zvěřinou podpořit, se dnes z podnětu Českomoravské myslivecké jednoty při společné telekonferenci pokusili najít zástupci ČMMJ, Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, Lesů ČR a Vojenských lesů a statků. Z jednání vyplynulo, že je třeba připravit podmínky a usnadnit zpracování a prodej již zpracované zvěřiny přímo uživateli honiteb. Účastníci se shodli na potřebě legislativně i prakticky podpořit budování malých zpracoven zvěřiny. Příslušné instituce nyní budou pracovat na konkrétních opatřeních.