Uživatelé honiteb mají možnost podat žádosti o finanční příspěvek na vybrané myslivecké činnosti:
- zlepšování životního prostředí zvěře,
- podpora ohrožených druhů zvěře a zajíce polního,
- oborní chovy vzácných druhů nebo poddruhů zvěře,
- veterinární antiparazitární přípravky,
- zjišťování nákaz v chovech zvěře,
- ulovení kormorána velkého,
- ulovení prasete divokého,
- ozeleňování krajiny včetně oplocování dřevin.
Vlastníci loveckých psů a loveckých dravců získávají finanční příspěvky na chov a výcvik. O finanční příspěvky lze zažádat na základě nařízení vlády číslo 30/2014 Sb, jehož součástí jsou přílohy – formuláře:
Příloha číslo 9 – žádost o finanční příspěvek poskytovaný uživatelům honiteb
Příloha číslo 10 – žádost o finanční příspěvek poskytovaný vlastníkům loveckých psů a loveckých dravců
Jak a na co získat finanční prostředky, popisuje metodická příručka. Žádost včetně požadovaných příloh doručuje uživatel honiteb příslušnému krajskému úřadu. Přikládáme vzory formulářů a ostatních příloh nejčastěji žádaných mysliveckých činností:
- vzor žádosti na snižování početních stavů prasete divokého
- čestné prohlášení, zákres do mapy a agrotechnická dokumentace políček
- technická dokumentace na zřizování napajedel
- koncepce podpory zajíce, plán opatření a způsob vypouštění (požadované přílohy se týkají i podpory dalších ohrožených druhů – koroptev polní, tetřívek obecný, tetřevec hlušec)
Finanční příspěvky lze získat i na preventivní veterinárně léčebné akce a zdolávání nákaz v chovech zvěře např. na nákup a aplikace veterinárního antiparazitického přípravku pro léčbu parazitóz spárkaté zvěře. Výše příspěvku se stanoví pomocí tabulky viz příloha.
Mnoho z vás má s administrací kolem finančních příspěvků zkušenosti. Ostatním doporučujeme pečlivé nastudování metodických pokynů pro řádné podání žádosti a požadovaných příloh. Součástí příručky jsou důležité kontakty na krajské úřady, MZe a SVS, na které se v případě potřeby můžete obrátit.