Novinky
-
Žádáme podporu MŽP ve věci zákazu olověného střeliva
Českomoravská myslivecká jednota požádala Ministerstvo životního prostředí, aby se postavilo proti návrhu Evropské komise, ohledně používání olověného střeliva do brokovnic v mokřadech a jejich okolí podle nařízení REACH. Ministerstvo životního prostředí jsme o problematických částech návrhu informovali a nabídli případné řešení. Poukazujeme na několik nedořešených a nedomyšlených nařízení. O návrhu se bude jednat 4. února 2020 na výboru REACH v Bruselu. Jednání se …
Žádáme podporu MŽP ve věci zákazu olověného střeliva Číst dál »
-
Myslivci spolupracují napříč Evropou
Dne 28. ledna 2020 se setkali zástupci delegace Českomoravské myslivecké jednoty a Bavorského mysliveckého svazu (Bayerischer Jagdverband – BJV) v Mauthu na německé straně Šumavy, aby projednali aktuální témata: vlk obecný, tetřevovití a zejména situaci ohledně afrického moru prasat. Setkání bylo oboustranně přínosné. Nejdiskutovanější téma byl africký mor prasat (AMP). V Polsku se nákaza posunula na dosah německých hranic a od …
-
Míří EK přes mokřady k plošnému zákazu olova?
Evropská komise předložila revidovaný návrh ohledně zákazu používání olověného střeliva na mokřadech. Návrh neřeší mnoho otázek, je nepřiměřený a diskriminační. Jde o záměr Evropské komise nebo nikoliv? Od roku 2015 Evropská komise (Komise) připravuje návrh zákazu používání olověného střeliva na mokřadech. Důvodem je snaha zamezit vnášení olova do přírody. V loňském roce Komise představila první návrh, ten však …
-
Ptačí chřipka po třech letech potvrzena v ČR
V České republice byl po třech letech potvrzen výskyt vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou v Kraji Vysočina. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Jedná se o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. V nakaženém chovu se …
-
Vše, co jste chtěli vědět o Aujeszkyho chorobě
Aujeszkyho choroba je nákaza, kterou je povinné hlásit Státní veterinární správě ČR. Již při podezření na výskyt nemoci mají být kontaktováni pracovníci SVS ČR územně příslušného pracoviště. Původcem onemocnění je DNA virus z čeledi Herpesviridae – prasečí herpesvirus 1 (SHV-1). Viriony jsou obalené. V prostředí je virus relativně odolný – při pH 6-8 a 25 °C přežívá 40 dnů, v mase při -20 °C až …
Akce
Žádné další akce