Českomoravská myslivecká jednota požádala Státní veterinární správu o stanovisko k likvidaci kadáverů jedinců nepůvodních a invazních druhů usmrcených myslivci v rámci oprávnění vyplývajících z novely zákona číslo 114/1992 Sb. účinné od roku 2022.
Je možné tyto jedince neškodně odstraňovat v přírodě, nebo je nutno je odvážet do kafilerií?
„Problematiku nakládání s vedlejšími živočišnými produkty řeší nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 (dále jen „nařízení“). Článek 2 nařízení vymezuje jeho působnost. Přičemž odstavec 2 článku 2 uvádí, že nařízení se nevztahuje na celá těla volně žijících zvířat nebo jejich části, kromě volně žijící zvěře, u nichž neexistuje podezření na infekci ani postižení onemocněním přenosným na člověka nebo zvířata.
Řečeno jednoduše, do působnosti nařízení patří celá těla nebo části ulovené zvěře a ulovená ostatní volně žijící zvířata nebo jejich části pouze v případě podezření na infekci nebo zřejmého postižení onemocněním přenosným na člověka nebo zvířata.
Z výše uvedeného plyne, že pokud ulovení jedinci invazivních a nepůvodních druhů nevykazuji přítomnost onemocnění přenosného na člověka nebo zvířata a ani neexistuje podezření na přítomnost nějaké infekce, nařízení se na ně nevztahuje. To znamená, že nakládání s nimi se řídí legislativou, která není v kompetenci veterinární správy. Neškodné odstranění v kafilerii tedy není povinné, ale z nákazových důvodů jej doporučujeme.“