Téma velkých šelem začíná stále více rezonovat napříč Evropou. Předsedkyně Ursula von der Leyen poukázala na problémy soužití s vlkem a přiměla Evropskou komisi (EK) ke zvážení přístupu k ochraně vlka. Ta vyzvala všechny zúčastněné strany – místní komunity farmářů, myslivců, vědců apod. , aby se přes e-mailovou adresu: RP-JBYS-QNGN-PBYYRPGVBA@rp.rhebcn.rh k problému vyjádřili.
Evropská komise zvažuje změnu přístupu k ochraně vlka, ohlásila to ústy předsedkyně Ursuly von der Leyen, která poukazuje na nebezpečí vlčích smeček. Komise proto v pondělí 4. září 2023 vyzvala místní komunity, vědce a všechny zúčastněné strany, aby do 22. září 2023 předložily aktuální údaje o populaci vlků a jejích dopadech a zaslali je na e-mailovou adresu RP-JBYS-QNGN-PBYYRPGVBA@rp.rhebcn.rh. Psát lze i v češtině. Na základě shromážděných údajů Komise rozhodne o návratu na případnou změnu statusu ochrany vlka v EU a na aktualizaci právního rámce s cílem v případě potřeby zavést další flexibilitu s ohledem na vývoj vlčí populace.
V České republice se vlk vyskytuje v Ralsku, na Broumovsku, v Krušných horách, na severu Čech, v Beskydech, Javorníkách, Bílých Karpatech nebo v Krkonoších. Šelmy nejvíce komplikují život chovatelům dobytka. Výzvu na svých stránkách zveřejnil Český svaz chovatelů masného skotu. Na problémy s vlkem pohledem chovatele poukazuje i iniciativa Vlk trávu nežere.
Názory na soužití s vlkem jsou různé. Vztahy mezi ochránci přírody, chovateli dobytka, mysliveckými svazy a lesníky bývají někdy z důvodů velkých šelem vyhrocené. Některá řešení jsou radikální a volají po redukci vlka, některá se snaží hledat způsoby a jsou pro zachování populace vlků. Otázek na téma velkých šelem je hodně a je potřeba o nich diskutovat. I vy můžete na výzvu reagovat a sdílet svoje zkušenosti s vlkem.
Českomoravská myslivecká jednota spolu s Face, FLD ČZÚ za podpory st. podniku Lesy ČR 27. září pořádá na téma velké šelmy mezinárodní odbornou konferenci.