TZ ČMMJ a ASDSČR – zbraňová legislativa

V Praze 2.10. 2024 – Minulý týden v pátek 27. 9. 2024 proběhlo na půdě Ministerstva vnitra jednání Pracovní skupiny Ministerstva vnitra pro zbraňovou legislativu, jíž se vedle dalších subjektů zúčastnili i zástupci ČMMJ (Miloslav Jančík) a Asociace sportovní dynamické střelby České republiky (Lenka Hořejší), coby zástupci organizací sdružujících velké množství držitelů ZP (fakticky více než je vojáků a policistů dohromady). Projednávaly se témata psychotestů, zachování evidence střeliva rámci CRZ a znovuzakázání tlumičů pro krátké palné zbraně. Zákaz tlumičů většina členů pracovní skupiny nepodporuje.

Jednalo se v pořadí již o třetí zasedání pracovní skupiny. Na předchozích zasedání byly řešeny především otázky týkající se psychotestů a propojení lékařských registrů, včetně technického řešení. Výsledkem je stanovisko odborníků z oboru zdravotnictví a s nimi i praktický celé pracovní skupiny, že plošné psychotesty se jeví jako neúčelné a mohly by způsobovat falešný pocit bezpečí, přičemž by nikterak nepřispěly k zvýšení bezpečnosti. Cestou ke zlepšení bezpečnosti v návaznosti na vyhodnocení okolností útoku na FF UK je pak propojení zdravotnických registrů na CRZ, kdy lékař fakticky rovnou při načtení karty pacienta uvidí i údaj, zda tento je či není držitelem ZP bez nutnosti přihlašovat se do jiné aplikace.

Na jednání dne 27. 9. 2024 bylo projednáno zachování evidence střeliva v rámci CRZ a jeho technické řešení do budoucna vč. evidování střeliva nejen podle ráží, ale i podle výrobních provedení. Proti tomuto opatření nebylo zásadnějších připomínek.

Naopak velkou kontroverzi vzbudil návrh ministerstva vnitra na faktické znovuzakázání tlumičů pro krátké palné zbraně, který byl účastníkům pracovní skupiny předložen jako „hotová věc“, a kterou o den dříve MVČR BEZ JAKÉHOKOLIV PROJEDNÁNÍ V RÁMCI PRACOVNÍ SKUPINY předložilo Bezpečnostnímu výboru PSP ČR, kde také NEBYL TENTO NÁVRH PODPOŘEN.

Většina členů pracovní skupiny tento návrh nepodporuje, neboť nic neřeší a fakticky se jedná o jakousi formu chlácholení veřejnosti ve smyslu: „když už se stalo neštěstí, reagovali jsme rychle zákazem něčeho, aby se podobná věc už nikdy nestala“.

Paradoxem ovšem je, že ze zveřejněných závěrů vyšetřování vyplývá, že použití tlumičů útočníkem během útoku na FF UK nemělo žádný vliv (když kvalitní tlumič umí snížit hluk výstřelu z cca 140db na 110db – což odpovídá hluku z rockového koncertu nebo vytočenému závodní motocyklu) a všichni svědkové uvedli, že výstřely slyšeli.

Odbor komunikace MVČR zřejmě nesprávně interpretoval závěry ze zasedání pracovní skupiny, když nepravdivě uvádí na stránkách MVČR, že se pracovní skupina shodla na restrikcích tlumičů. Závěr byl vyloženě opačný, shoda mezi účastníky zde nepanuje a tento návrh měl fakticky minimum zastánců. Podobně nesprávná informace zřejmě z pera odboru komunikace pak pronikla i na twitter pana ministra Rakušana, který ale jednání nebyl přítomen.

Kontakty: Ing. Jiří Janota, předseda ČMMJ, z.s., wvev.wnabgn@pzzw.pm;

Bc. Andrea Güttlerová, PR pracovník ČMMJ, naqern.thggyrebin@pzzw.pm, +420 727 828 739

Přejít na začátek