Objevte svět trofejí a pochopte jejich význam v seriálu s doc. Ing. Miloslavem Vachem.
Na co se můžete těšit:
- Lovecká trofej, preparace a hodnocení : Co je to vlastně lovecká trofej a jaký má význam?
- Prase divoké, jelen evropský (západoevropský a karpatský), sika japonský a Dybowského, jelenec běloocasý a severní, srnec, daněk, kamzík, koza bezoárová, muflon… Podrobný popis trofejí jednotlivých druhů.
- Lebky šelem, bobra a jejich kůže: Speciální díl věnovaný trofejím šelem a bobra.
- Myslivecké výstavnictví: Historie až po současnost.
1. VÝZNAM LOVECKÝCH TROFEJÍ, JEJICH PREPARACE A HODNOCENÍ
Historie loveckých trofejí
Historie schraňování, případně vystavování trofejí ulovené zvěře, sahá až do pravěku, kdy byly trofeje znamením udatnosti a úspěšnosti lovců. Proto se lovci, ale i bojovníci, trofejemi zdobili, aby deklarovali udatnost a úspěšnost v lovu i boji s nepřítelem. Bojovníci, zejména germánských kmenů si připevnili na přílbu rohy zubrů, které měly sloužit k zastrašení nepřítele. Keltské kmeny používaly rohy zubrů k zesílení řevu, který měl nepřítele odradit od soubojů.
Lov byl zábavou
Lov spárkaté zvěře na většině panství, byl především předmětem zábavy, možná adrenalinového zážitku provázejícího lov, ale trofej se nepovažovala za dominantní důvod, proč zvěř lovit. Dokladem toho jsou archivní záznamy z mnoha panství, například z Křivoklátska, kde v roce 1721 ulovila manželka Karla VI. Alžběta Kristina, 130 kusů jelení zvěře, a to v době, kdy jeleni neměli dokončený vývoj paroží. To svědčilo o tom, že v této době na mnoha panstvích nebyla trofej dominantou lovu, ale počet ulovené zvěře. Na některých panstvích se přece jen stalo, že velké a tvarově zajímavé trofeje se již v 16. století uchovaly a vyzdobily síně mnoha hradů. Vztah k lovecké trofeji se měnil s vývojem lovectví a později i myslivosti. Proto se už koncem 18. století na většině panství trofeje využívaly k výzdobám hradů. Zvláštností bylo to, že trofeje z ulovené zvěře si neodváželi lovci, ale zůstali šlechtici, který lovce na lov pozval. Doklad o tom je možné spatřit na mnoha zámcích, například zámku Orlík, kde je na chodbách a sálech mnoho trofejí, kde je uveden revír, datum ulovení a lovec. Tam je možné dohledat, kteří šlechtici, nebo vzácní hosté, se účastnili daného lovu na Orlickém panství.
V dnešní době jsou lovecké trofeje hlavně vzpomínkou na lovecký zážitek
Lovecké trofeje v dnešní době jsou pro lovce trvalou upomínkou na úspěšný lov zvěře, který je často spojen s úžasným, nebo velice dramatickým příběhem. Pro lovce, který ulovil zvěř s trofejí, jsou charakteristické části úlovku (parohy, rohy, lebka, zuby, nebo kůže) loveckou trofejí. Pro toho, kdo získá loveckou trofej darem, koupí, nebo nálezem v přírodě, je to pouze předmět dekorativního rázu (paroží, rohy, lebky, kůže a zuby), ale není to lovecká trofej. Proto se lovci a myslivci snaží uchovat trofeje v takovém stavu, aby nepodléhaly zkáze a byly důstojnou výzdobou loveckých pokojů a sálů. Mnohé sbírky trofejí se staly součástí mysliveckých muzejních expozic, které poskytují a budou poskytovat informace, myslivcům i veřejnosti, jaké druhy zvěře žily v době, kdy se sbírka tvořila.
Hodnocení trofejí
Trofejemi mohou být celé preparáty zvěře nebo charakteristické části těla (preparované hlavy s krkem, parohy, rohy, zuby, lebky šelem a jejich kůže). Některé tradiční trofeje se měří podle mezinárodních metod (délka, rozloha, obvody, objem, hmotnost, vzhledové charakteristiky apod.), jiné se pouze upraví do stavu, aby byly ozdobou nebo připomínkou loveckého úspěchu (např. štětky z kamzíka, kňoura, jezevce, kačírky z kačera březňačky, zrcátka z plovavých kachen, lyry tetřívků, paletky a vous ze sluky). Tyto trofeje nelze hodnotit a patří do kategorie upomínkových trofejí.
Vlastnictví lovecké trofeje
Lovecká trofej, pokud není předem dohodnuto jinak, je vlastnictvím lovce. Pokud lovec uloví zvěř, kde v obsahu dohody bylo zakotveno, že předmětem lovu je pouze ulovení zvěře bez trofeje, tak trofej zůstane subjektu, který je uživatelem honitby. Takových případů není mnoho, ale jsou i v Čechách takové důvody, nebo zvyklosti. Jedním takovým důvodem může být nařízení státní veterinární správy v době epidemie apod., kde se eliminuje šíření nákazy tak, že si lovci nemohou trofeje odvážet, aby se epidemie nešířila do dalších oblastí, např. africký mor prasat.
Trofejová zvěř
V evropských podmínkách se za trofejovou zvěř považují některé druhy šelem (samci i samice), převážně samci spárkaté zvěře s výjimkou druhů, kde samice mají trofej téměř stejně velkou jako samci (kamzice, kráva zubra, kráva pižmoně).
Definice trofejí
Trofeje jsou definovány jako paroží, rohy, kly (zbraně kňourů), lebky, kůže atd. lovných druhů zvěře, které se chovají volně, nebo v oborních chovech a jsou součástí populací, které mají přirozenou reprodukci. Trofeje zvěře podle metod CIC pro jejich hodnocení (Trophy Evaluation Systém, dále jen TES) jsou definovány jako:
- Rohy a paroží – jelenovití (Cervidae), turovití (Bovidae),
- Kly – prasatovití (Suidae),
- Lebky a kůže – některých druhů čeledí – kočkovití (Felidae), medvědovití (Ursidae), medvídkovití (Procyonidae), lasicovití (Mustelidae), psovití (Canidae), bobrovití (Castoridae).
Trofej je složitá struktura s několika objektivními trojrozměrnými a subjektivními estetickými rysy. CIC uznává, že ani měření (lineární, objemové nebo hmotnostní) ani subjektivní hodnocení barvy nebo tvaru, nevyjadřuje plně druhové zvláštnosti a biologicky významné vlastnosti trofejí.
Proto TES vylučuje z hodnocení pouze atypické, špatně vyvinuté trofeje.
Mezi trofejové šelmy, které lze lovit v České republice patří:
- Šakal obecný – lebka a kůže (samec i samice)
- Psík mývalovitý – lebka (samec i samice)
- Liška obecná – lebka (samec i samice)
- Jezevec lesní – lebka (samec i samice)
- Kuna lesní – lebka (samec i samice)
- Kuna skalní – lebka (samec i samice)
- Mýval severní (samec i samice)
Mezi trofejové hlodavce patří:
- Bobr evropský – lebka (samec i samice)
Mezi trofejovou zvěř spárkatou patří:
- Prase divoké – špičáky horní a dolní čelisti (páráky a klektáky pouze z kňoura)
- Jelen evropský – poddruhy západní, karpatský, parohy (samec)
- Sika japonský – parohy (samec)
- Sika Dybowského – parohy (samec)
- Jelenec běloocasý a poddruh severní – parohy (samec)
- Srnec obecný – parůžky (samec)
- Danek evropský – parohy (samec)
- Koza bezoárová – rohy (samec)
- Muflon – toulce (samec)
- Kamzík horský (kamzík i kamzice)
Význam trofejí
Význam loveckých trofejí je tedy historický, tradiční, prezentující úroveň chovu a stavu přírody v daném území. Proto je chybou, že se část veřejnosti na lovecké trofeje dívá jako na přežitek, který do současné doby nezapadá. Opak je pravdou. Z toho důvodu bude věnován loveckým trofejím seriál, který se bude zabývat dalšími částmi jako je preparace a úprava loveckých trofejí, metodami hodnocení trofejí (deset metod hodnocení všech druhů trofejí zvěře chované v Čechách), výstavnictvím a muzejnictvím, kde se nachází mnoho významných historických i současných exponátů.
Pro zájemce, kteří chtějí získat více znalostí o hodnocení trofejí, případně z celého světa, je možné doporučit publikaci Myslivost 3 – Hodnocení trofejí z celého světa. Zájemci mohou publikaci objednat na: negrzvf.fpvo@frmanz.pm.
Doc. Ing. Miloslav Vach CSc.